ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΜΠΕΛΑΚΙΩΝ -  θεμιστοκλησ

Συμμετοχή του Γυμνασίου Αμπελακίων στο Makeawish Ελλάδος

Η σχολική κοινότητα του Γυμνασίου Αμπελακίων Σαλαμίνας ενίσχυσε φέτος με τη συμμετοχή της το Makeawish Ελλάδος και το πρόγραμμα «Αστέρι της Ευχής»το οποίο στηρίζει τον αγώνα παιδιών που αντιμετωπίζουν σοβαρές για τη ζωή τους ασθένειες, υλοποιώντας εκατοντάδες ευχές και προσφέροντας χαμόγελο, δύναμη και ελπίδα στους μικρούς μαχητές!

Οι μαθητές/μαθήτριες και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας καθ’όλη τη διάρκεια του Δεκεμβρίου 2023 προσφέροντας το συμβολικό ποσόν των 2 € είχαν τη δυνατότητα να προμηθευτούν ένα αναμνηστικό χάρτινο Αστέρι της Ευχής καθώς και ένα υφασμάτινο βραχιολάκι. Το χρηματικό ποσό που συγκεντρώθηκε από τη διάθεση των Αστεριών της ευχής κατατέθηκε στο MakeaWishμε σκοπό να διατεθεί για την πραγμάτωση της ευχής ενός παιδιού που αντιμετωπίζει κάποια σοβαρή ασθένεια.

Το σχολείο μας είχε τη χαρά να λάβει Πιστοποιητικό Υιοθεσίας της ευχής καθώς και μια ευχαριστήρια επιστολή για τη στήριξη του έργου του MakeaWish. Ενημερωθήκαμε ότι με τη συμβολή της σχολικής μας κοινότητας δώσαμε τη χαρά στον 10χρονο Νίκο που πάσχει από σακχαρώδη διαβήτη τύπου 1 να ταξιδέψει στην Disneyland, στο Παρίσι.

Τα αστέρια του Γυμνασίου Αμπελακίων Σαλαμίνας, με τη σειρά τους, ευχαριστούν όλους όσους συμμετείχαν σε αυτή τη δράση και εύχονται σε όλα τα παιδιά να είναι υγιή, ευτυχισμένα και να πραγματοποιούν τα όνειρά τους!