ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΑΜΠΕΛΑΚΙΩΝ -  θεμιστοκλησ

ΕΚΘΕΣΗ ΠΕΠΡΑΓΜΕΝΩΝ ΤΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΕΚΔΡΟΜΗΣ ΤΗΣ B’ ΚΑΙ Γ’ ΤΑΞΗΣ ΤΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΑΜΠΕΛΑΚΙΩΝ ΣΑΛΑΜΙΝΑΣ ΣΤΟ ΠΑΡΙΣΙ

Μετά από απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων του Γυμνασίου Αμπελακίων Σαλαμίνας και κατόπιν αίτησης των καθηγητριών του Σχολείου μας κ. Τσαμίλη Α. και κ. Τσελέκη Α. για συμμετοχή στο 8ο+ Ευρωπαϊκό Μαθητικό Συνέδριο με θέμα «Ευρώπη, quovadis? Θεσμοί, κοινωνία, επιστήμες και ο ρόλος της Ελλάδας», πραγματοποιήθηκε τετραήμερη εκπαιδευτική εκδρομή μαθητών της Β’ και Γ’ Γυμνασίου στο Παρίσι στις 25, 26, 27 και 28 Φεβρουαρίου 2024. Τη διοργάνωση της εκδρομής ανέλαβε το ταξιδιωτικό γραφείο “IQHOLIDAYS”ύστερα από επιλογή, ανάμεσα σε τρεις άλλες προσφορές, η οποία έγινε από τον Διευθυντή του Σχολείου, τις δύο συνοδούς καθηγήτριες της εκδρομής, εκπρόσωπο του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, τον πρόεδρο και ένα μέλος του δεκαπενταμελούς συμβουλίου του Σχολείου. Στην εκδρομή συμμετείχαν 16 μαθητές, η αρχηγός της εκδρομής (κ. Τσαμίλη) και η συνοδός καθηγήτρια (κ. Τσελέκη) καθώς επίσης και έμπειρος ξεναγός του ταξιδιωτικού γραφείου.

Όσον αφορά την μετακίνηση των μαθητών τηρήθηκαν όλα τα μέτρα που προβλέπονται για την ασφάλειά τους τόσο κατά τη μετακίνηση με το πούλμαν όσο και κατά τη διάρκεια παραμονής στους χώρους των αεροδρομίων. Το πρόγραμμα της εκδρομής, το οποίο είχε παρουσιαστεί και εγκριθεί από τους γονείς και κηδεμόνες, τηρήθηκε στο έπακρον με την απόλυτη συνεργασία των συμμετεχόντων. Κύριος προορισμός της εκδρομής ήταν το Παρίσι, πρωτεύουσα της Γαλλίαςμε σημαντική πολιτιστική κληρονομιά και διοργανώτρια πόλη των φετινών Ολυμπιακών αγώνων.Σκοπός της επίσκεψής μας στην πόλη του φωτός ήταν η συμμετοχή ομάδας μαθητών του σχολείου μας στο 8ο+ Ευρωπαϊκό μαθητικό συνέδριο και η παρουσίαση τηςεργασίας και του δρώμενου που είχαν ετοιμάσει σε σχέση με τα ανθρώπινα δικαιώματα στην Ευρώπη και στην Ελλάδα και τον ρόλο του Συμβουλίου της Ευρώπης (CouncilofEurope) στην διασφάλισή τους.  Οι μαθητές μαςσυμμετείχαν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον και επιτυχία τόσο κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας της εργασίας τους όσο και κατά τη διάρκεια της παρουσίασής της στο συνέδριο.

Πέραν του βασικού σκοπού της εκδρομής ο οποίος ήταν η συμμετοχή του σχολείου μας στο μαθητικό συνέδριο και η παρακολούθηση συμμετοχών άλλων σχολείων, το πρόγραμμα περιελάμβανε την επίσκεψη σε πολλά σημεία ενδιαφέροντος του Παρισιού. Κάποια από αυτά ήταν το παγκοσμίου φήμης Μουσείο του Λούβρου όπου οι μαθητές μπόρεσαν να θαυμάσουν από κοντά τα περίφημα έργα που φιλοξενούνται εκεί με συνοδεία ξεναγού, ο πύργος του Άιφελ στον οποίο οι μαθητές είχαν τη δυνατότητα να ανέβουν και να θαυμάσουν τη θέα από ψηλά μαθαίνοντας παράλληλα για την αρχιτεκτονική του μνημείου, η Αψίδα του Θριάμβου αφιερωμένη στους ήρωες μαχών της Γαλλίας, το Γαλλικό Κοινοβούλιο, το μουσείο αρωμάτων του οίκου Fragonardόπου ενημερώθηκαν για τον τρόπο παρασκευής αρωμάτων, η οικία του συγγραφέως Βίκτωρος Ουγκώ στη συνοικία Μαραί, η Παναγία των Παρισίων η οποία βρίσκεται σε στάδιο αναστήλωσης μετά τη μεγάλη καταστροφή που υπέστη λόγω πυρκαγιάς, ο εντυπωσιακός ναός του Αγίου Σουλπικίου και άλλα. Η εκδρομή μας τελείωσε με μία ατμοσφαιρική βαρκάδα στον ποταμό Σηκουάνα.

Αξιολογώντας συνολικά την εκδρομή θα την χαρακτηρίζαμε επιτυχημένη, θεωρώντας πως οι εκπαιδευτικοί στόχοι για τους οποίους πραγματοποιήθηκε καλύφθηκαν. Οι μαθητές του σχολείου μας είχαν τη δυνατότητα για πρώτη φορά να συμμετάσχουν σε ένα Ευρωπαϊκό μαθητικό συνέδριο αναπτύσσοντας πνεύμα συνεργασίας και συλλογικότητας, να αποκομίσουν βιωματικές γνώσεις από το ταξίδι τους σε μια Ευρωπαϊκή χώρα, να αλληλεπιδράσουν με μαθητές άλλων σχολείων,να αντιληφθούν τη σημασία της διατήρησης της Ευρωπαϊκής ενότητας και αλληλεγγύης, και να επισκεφθούν χώρους ιστορικού ενδιαφέροντος , όπως μνημεία, μουσεία και καθεδρικούς ναούς.

Επιπλέον, είχαν την ευκαιρία να επικοινωνήσουν μεταξύ τους εκτός του σχολικού περιβάλλοντος, να αναπτύξουν τις φιλίες τους, να διασκεδάσουν και να συνειδητοποιήσουν την αξία της συνέπειας και της συνεργασίας στην ομαλή διεξαγωγή ομαδικών δραστηριοτήτων. Τόσο για τους μαθητές όσο και για τις εκπαιδευτικούς που συνόδευσαν, το ταξίδι στο Παρίσι ήταν πραγματικά μια αξέχαστη εμπειρία!

Οι συνοδοί καθηγήτριες:

Τσαμίλη Αναστασία (ΠΕ02), Τσελέκη Αναστασία (ΠΕ06)